Agent czy pośrednik nieruchomości?

Praca agenta i pośrednika nieruchomości
Dla wielu osób, które na co dzień nie interesują się rynkiem nieruchomości termin agent czy pośrednik nieruchomości mogą znaczyć zupełnie to samo. Jeśli jednak przyjrzeć się temu nieco bliżej można dostrzec kilka różnic nie tylko w kwestii postrzegania obu profesji, ale także w zakresie usług jakie świadczą agenci i pośrednicy, a także pewnych czynności, do wykonywania których są zobowiązani. Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły, można zauważyć, że słowo agent może być nieco mylące z uwagi na fakt, że kojarzone jest również z innymi usługami, gdyż mamy do czynienia z agentami ubezpieczeniowymi czy agencjami ochrony, a te nie mają przecież nic wspólnego z agencjami nieruchomości. Agenci kojarzą się na ogół z osobami wykonującymi jedno konkretne zadanie. Sam ten fakt może od razu wskazywać na to, że zadaniem agenta nieruchomości jest głównie pozyskanie zlecenia dla biura nieruchomości. Wiadomo jednak, że taki etap nie jest zwieńczeniem samym w sobie, lecz stanowi wstęp do rozpoczęcia współpracy między biurem nieruchomości, a klientem.
Kim jest agent nieruchomości i czym się zajmuje?
Oprócz pojęcia agent nieruchomości innym powszechnie stosowanym terminem jest doradca do spraw nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że doradztwo jako usługa sama w sobie opatrzone jest obowiązkową stawką VAT, a więc biura, które chciałyby skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, gdyż nie osiągają odpowiedniej wysokości obrotów muszą bezwzględnie pozostać czynnymi płatnikami tego podatku jeśli świadczą usługi doradztwa. Inną kwestią z kolei jest to, że usługi doradztwa to nie to samo co usługi pośrednictwa, a więc znów wchodzimy tutaj w różne kompetencje i obowiązki, które na co dzień należy wykonywać i monitorować. Agenci nieruchomości są najczęściej kojarzeni z działaniami mającymi na celu pozyskanie klienta dla biura nieruchomości. Do ich głównych zadań należy:
- Umawianie spotkań z klientami w celu przedstawienia oferty biura nieruchomości, wyjaśnienia kwestii związanych z ewentualną współpracą
- Reprezentowanie i promocja biura w celu zwiększenia rozpoznawalności marki
- Przygotowanie nieruchomości do promocji, organizowanie sesji zdjęciowych, dobór strategii marketingowej
- Prezentacja nieruchomości potencjalnym nabywcom.
Jak można zauważyć, praca czy obowiązki agenta nieruchomości skupiają się na marketingu, promocji czy dobraniu odpowiednich rozwiązań tak, aby klient, na rzecz którego działa mógł dostrzec, że proces sprzedaży jest faktycznie przemyślany. Daje to klientowi poczucie, że współpraca z biurem nieruchomości może przynieść szybsze efekty, gdyż sam nie dysponuje odpowiednimi środkami, czasem czy umiejętnościami, aby stworzyć podobną kreację danej oferty. Jednocześnie czynności wykonywane przez agenta nieruchomości są bardziej przyziemne, zauważalne i zrozumiałe dla klienta.
Kim jest pośrednik nieruchomości i czym się zajmuje?
Podstawowa różnica między agentem a pośrednikiem nieruchomości jest taka, że pośrednik może wykonywać wszystkie czynności agenta i jednocześnie te związane strice z pośrednictwem. Profesja pośrednika jest zatem pełniejsza i może obejmować szerszy zakres usług. W końcu w branżowej nomenklaturze można w toku szkolenia uzyskać licencję pośrednika nieruchomości i mamy również stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami, a nie stowarzyszenia agentów. W większych biurach nieruchomości praca agenta może kończyć się w momencie podpisania umowy z klientem i koordynacji sesji zdjęciowej po czym dalej pieczę nad daną nieruchomością do momentu samej transakcji przejmuje pośrednik w obrocie nieruchomościami. Oprócz wszystkich czynności standardowo kojarzonych z agentami obowiązki pośrednika dodatkowo obejmują:
- Weryfikację stanu prawnego nieruchomości, sprawdzanie dokumentacji
- Aktywna interakcja z klientem podażowym i popytowym, wypracowanie porozumienia między zainteresowanymi stronami
- Poszukiwanie nieruchomości dla klientów wraz z weryfikacją kwestii formalno-prawnych
- Pomoc w rozwiązywaniu problemów formalno-prawnych związanych ze zbywaną lub nabywaną nieruchomością. Może to polegać na przykład na skierowaniu klientów do profesjonalistów na co dzień specjalizujących się w konkretnych dziedzinach. Może to również dotyczyć kwestii uzyskania kredytowania czy innych usług, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na doprowadzenie do transakcji kupna-sprzedaży.
Czynności związane z pośrednictwem są już mniej zauważalne dla klienta, gdyż na przykład nie zawsze zdaje on sobie sprawę z kwestii formalno-prawnych związanych z przygotowaniem transakcji. Pośrednictwo nieruchomości w większym stopniu opierają się na wiedzy, znajomości różnego rodzaju przepisów tak, aby jak najlepiej wesprzeć klienta czy to w zbyciu czy nabyciu nieruchomości. Poza tym, pośrednik nieruchomości musi również wykonywać szereg czynności, do których zobowiązuje go ustawodawca. Nie są one wykonywane typowo na rzecz klientów, lecz wynikają raczej z faktu prowadzenia dokumentacji wewnętrznej związanej z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.
Wyzwania w pracy pośrednika nieruchomości
Praca pośrednika nieruchomości często kojarzona jest z tym wszystkim co widać na pierwszy rzut oka, a więc marketingiem nieruchomości oraz ich prezentacjami czy też bezpośrednim kontakcie z klientem. Jest to jednak tylko czubek góry lodowej, a często profesja ta wymaga dobrej organizacji czasu pracy, odporności na stres czy szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych. Niejednokrotnie też trzeba przekazywać klientom niekorzystne informacje dotyczące na przykład konieczności przeprowadzenia korekty cenowej ich nieruchomości lub tego, że w danym okresie czasu ich nieruchomość nie spotkała się z odpowiednią reakcją rynku.
Należy wówczas przemyśleć strategię promocji i prezentacji nieruchomości, lub wdrożyć nowe rozwiązania, choć bywa również, że jest to jedynie przejściowy zastój. Problemy mogą także dotyczyć kwestii prawnych związanych z ograniczonymi prawami do nieruchomości, nieścisłościami w dokumentacji czy też kwestiami technicznymi danej nieruchomości. Rolą pośrednika jest odpowiednio szybko zidentyfikować konkretne problemy i podjąć skuteczne działania w celu ich rozwiązania. Czasami zależy to od sprawnej komunikacji z klientem dlatego bardzo ważne jest, aby pośrednik nieruchomości dysponował również odpowiednimi cechami charakteru i osobowości, które pozwolą znaleźć wspólny język z każdym klientem.
Agent czy pośrednik?
Pomimo dość istotnych różnic wydaje się, iż w języku codziennym oba terminy będą się nawzajem przeplatać bez wyraźnej różnicy, lub mogą być też używane w pełni wymiennie. W końcu z perspektywy klienta nie ma znaczenia czy dane mieszkanie, dom czy działkę pomoże mu sprzedać (lub kupić) agent czy pośrednik nieruchomości. Ważne, aby wykazywał się odpowiednim doświadczeniem, wiedzą oraz umiejętnościami, które pozwolą wynegocjować jak najlepszą cenę oraz ogólne warunki transakcji. Różnice jednak są, a ich świadomość może pomóc w wybraniu odpowiedniego profesjonalisty na rynku nieruchomości, co z kolei maksymalizuje szanse na osiągnięcie zaplanowanego efektu końcowego na optymalnych warunkach.
Wróć do strony głównej
Wróć do aktualności