Dzielnice i osiedla Konina - w poszukiwaniu nieruchomości
Konin jako miasto, które lata największego rozwoju przeżywało między 1950 a 1975 rokiem, wielu osobom może kojarzyć się jako rozległe blokowisko. To właśnie w tym czasie dość intensywnie powstawały różne osiedla choć część tych najbardziej znanych dziś takich jak Zatorze czy Chorzeń to okres nieco późniejszy przypadający odpowiednio na lata 80te i 90te. Jednakże warto przypomnieć, że ów osiedla mieszkaniowe to jedynie elementy na mapie Konina gdyż, miasto rozwijające się przez lata wchłonęło kilka przyległych sołectw, które obecnie stanowią integralne dzielnice miasta. Ponadto, ze względu na naturalne ukształtowanie terenu, Wartę, która niejako przecina miasto oraz okoliczne obszary odkrywkowe, tereny przynależne do miasta są nieco rozproszone, przez co trudno z jednej perspektywy objąć wzrokiem całe miasto. W tej sytuacji, może się wydawać, że oprócz kamienic w tak zwanym Starym Koninie charakterystyka miasta względem dostępnych nieruchomości na rynku wtórnym jest dość jednorodna, a więc że są to głównie mieszkania w blokach.
Jednak postrzeganie Konina przez pryzmat najbardziej znanych osiedli czy generalnie wielorodzinną zabudowę mieszkalną wydaje się być dość ograniczonym podejściem, a jeśli poszukujemy nieruchomości warto zaznajomić się nieco z podstawową charakterystyką dzielnic i osiedli tego miasta. Wiedza w tym zakresie wraz z charakterystyką nieruchomości, które znajdują się w ich obrębie może ułatwić przegląd odpowiednich ofert i pomóc w doborze najtrafniejszej strategii ich poszukiwania w zależności od własnych potrzeb i oczekiwań. Przeprowadzamy zatem krótki przegląd najważniejszych dzielnic Konina wraz z ich podstawową charakterystyką:
Czarków – jest do dzielnica w centralnej części miasta będąc jednocześnie największą i najbardziej zaludnioną. Swoim zasięgiem obejmuje Pierwsze, Drugie oraz Trzecie Osiedle, a także Osiedle Legionów i Zatorze. Pierwsze Osiedle jest najstarszym osiedlem mieszkaniowym w Nowym Koninie, co oznacza najstarsze nieruchomości, których budowa trwała w latach 1949-1953. Pierwszy budynek, jeszcze wówczas na terenie wsi Czarków oddano do użytku w 1951 roku. Czarków to zatem budynki znajdujące się po wschodniej stronie ulicy Dworcowej, północnej stronie Alei I Maja oraz południowej stronie ulicy Kolejowej. Nieco młodsze nieruchomości w obrębie Czarkowa znajdują się na osiedlu Zatorze, które, jak już wspomniano, powstawało głównie w latach 80 poprzedniego stulecia. W obrębie Czarkowa znajduje się kilka znanych konińskich budynków czy instytucji takich jak Dom Kultury, Pałacyk, budynek Starostwa Powiatowego w Koninie, Oskard czy też Szkoła im. Mikołaja Kopernika.
Glinka – również znajduje się w centralnej części miasta będąc wysunięta bardziej na wschód. Jest to również druga najbardziej zaludniona dzielnica Nowego Konina. Swym zasięgiem administracyjnym obejmuje ona Kurów, a więc dawną wieś, która w 1968 roku została częścią Konina. W dzielnicy Glinka znajdują się dwa osiedla domów jednorodzinnych, a więc tak zwana Dolna i Górna Glinka, w skład których wchodzą na przykład ulica Pionierów, Kwiatowa, Cicha oraz Miła. Choć wspólnym mianownikiem nieruchomości znajdujących się na tych dwóch osiedlach jest zabudowa jednorodzinna to mamy tutaj do czynienia z pewną różnorodnością potencjalnych ofert. Można tu bowiem znaleźć domki drewniane z lat 1940-1950, które jednak po wielu modernizacjach i rozbudowie przez mieszkańców w niczym nie przypominają swej pierwotnej formy, lub też domy z lat 80 czy 90, które powstawały już w zupełnie innej technologii, a jednocześnie również przeszły już modernizację w ostatnich latach. Dolna i Górna Glinka są zatem pewnego rodzaju wyspami w dość rozległym morzu zabudowy wielorodzinnej w tej części miasta. Można tu zatem znaleźć domki z kawałkiem własnego ogrodu i wciąż mieszkać w centrum. Dzielnica ta jest jednak bardziej zróżnicowana jeśli chodzi o dostępne rodzaje nieruchomości, gdyż w jej obrębie znajdują się również V Osiedle obejmujące ulice Przemysłową, Wyszyńskiego oraz Wyzwolenia, a także ulicę 11 Listopada. Piąte Osiedle powstawało na przełomie lat 60 i 70 i jako jedyne wówczas zostało zaprojektowane i wybudowane kompleksowo jako jedna spójna koncepcja. Pierwsze budynki przy ulicy Przemysłowej 14 i 16 zostały wybudowane w, jak wówczas określano, starej technologii, a więc z cegły, a reszta bloków powstała już z tak charakterystycznej wówczas wielkiej płyty. W obrębie dzielnicy Glinka znajduje się również osiedle Va obejmujące bloki przy ulicach Zakole, Sosnowej oraz Okólnej. Mamy zatem tu do czynienia z zabudową wielorodzinną o pięciu lub dwunastu kondygnacjach. W obrębie Glinki również znajduje się kilka ważnych lokalizacji takie jak II Liceum Ogólnokształcące, Targowisko, Akademia Nauk Stosowanych, Amfiteatr na Skarpie, Wojewódzki Szpital Zespolony czy też Komenda Miejska Policji.
Gosławice - choć od 1976 roku stanowią integralną dzielnicę Konina, wciąż przez wielu mieszkańców uważane są za niejako odrębną miejscowość. Jest to dzielnica położona ok 7km na północ od centrum Konina. W kwestii nieruchomości, znajdziemy tutaj zarówno niską zabudowę wielorodzinną z lat 50 i 60, a więc powstałą wraz z postępującą wówczas budową elektrowni zasilanej węglem brunatnym, jak i całą gamę zabudowy jednorodzinnej (jak na przykład osiedle domów jednorodzinnych Gaj znajdujące się na brzegiem jeziora Pątnowskiego) wraz z przynależnymi terenami, która powstawała na przestrzeni kilku dekad i która wciąż się rozwija. Gosławice to również tereny rekreacyjne, gdyż znajduje się tutaj Miejski Ośrodek Wypoczynkowy (kąpielisko), a także zamek i muzeum w Koninie. Gosławice stanowią zatem alternatywę dla Glinki, a więc może to być ciekawa lokalizacja dla tych, którzy poszukują zabudowy wolnostojącej z nieco większą działką i którym nie przeszkadza większa odległość od centrum.
Grójec – dzielnica zlokalizowana w południowo-wschodniej części Konina położona w Dolinie Warty. Znajduje się tu osiedle z zabudową jednorodzinną Gąsawy oraz wiele innych lokalizacji w zabudowie wolnostojącej. Ponadto, Grójec wciąż obfituje w tereny niezabudowane, które stopniowo przekształcane są w działki budowlane, a więc jest to też lokalizacja dla osób, które są zainteresowane podjęciem się budowy własnego domu.
Laskówiec – stanowi integralną część Konina od 1976 roku. Rozciąga się tutaj niska zabudowa jednorodzinna, wolnostojąca, która powstawała sukcesywnie od lat 70, a nowe budynki powstają również do dziś. Dzielnica ta znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Glinka co znaczy, że mieszkańcy Laskówca mogą się cieszyć większym spokojem i naturą mając jednocześnie szybki dostęp do miejskiej infrastruktury. Przez Laskówiec przebiega również bezpośrednia droga do pobliskiego Lichenia.
Łężyn – również przyłączony do Konina w 1976 roku będący jednocześnie jednym z najbardziej wysuniętych na północ części miasta. Dzielnica ta zawiera osiedle zwane Cukrownia Gosławice, które to stanowiło osadę robotniczą dla powstałem na początku 20 wieku cukrowni działającej do 2008 roku. Obecnie, oprócz niskiej zabudowy wielorodzinnej w Łężynie znajdziemy również wiele ciekawych nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej. Podobnie jak Grójec, Łężyn może być również rozważany w kwestii zakupu działki celem postawienia własnego domu, gdyż działki stanowią właśnie sporą część wszystkich ogłoszeń sprzedaży nieruchomości w tym regionie.
Maliniec – jest to dzielnica o charakterze przemysłowym. To na jej terenie powstała Huta Aluminium Konin, która w 2020 roku została sprzedana szwedzkiej firmie Granges AB. Z racji swojego przemysłowego charakteru można tu znaleźć przeważnie tereny inwestycyjne choć luźna niska zabudowa jednorodzinna też nie jest tym terenom zupełnie obca. Poza samą dzielnicą Maliniec, w dość bliskim sąsiedztwie znajdują się jednak pobliskie miejscowości takie jak Rudzica, Anielew (od wschodu), Wola Łaszczowa Wieruszew czy Posada (od zachodu), które stanowią dość bogate i różnorodne zagłębie nieruchomości; głównie domów jednorodzinnych oraz działek. Są to zatem bardzo atrakcyjne lokalizacje w bezpośrednim sąsiedztwie Konina jeśli rozpatrywać je w kontekście zakupu nieruchomości w pobliżu Konina.
Mieczysławów – dzielnica nieco na północ od Łężyna. W obrębie Mieczysławowa znajdują się dwa osiedla tj. Janów i Beniów. W tym pierwszym znajdziemy głównie niską zabudowę wielorodzinną czyli tak zwane bloki PGR oraz dość nieliczne przypadki niskiej zabudowy jednorodzinnej. Drugie natomiast opiera się bardziej na zabudowie jednorodzinnej znajdującej się na Północ od Elektrowni Pątnów.
Międzylesie – zlokalizowana jest dość blisko centralnych terenów miasta, lecz wysunięta nieco na północny-zachód. W skład dzielnicy wchodzi osiedle Międzylesie z niską zabudową wielorodzinną oraz osiedle domów jednorodzinnych powstałych głównie w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia. Od niedawna na terenach Międzylesia powstają nowe inwestycje w niskiej zabudowie szeregowej, a więc jest tutaj również miejsce na nowoczesne miejskie budownictwo.
Morzysław – jest to dzielnica bezpośrednio sąsiadująca z dzielnicą Glinka. W obrębie Morzysławia znajduje się wydział konińskiej Akademii Nauk Stosowanych z kompleksem sportowym. Jest to dość skromie zaludniona dzielnica z nieliczną zabudową jednorodzinną. Główna droga (Staromorzysławska) prowadzi na pobliski Cmentarz Parafialny Św. Wojciecha (parafii również znajdującej się w obrębie dzielnicy) oraz położony nieco dalej Cmentarz Komunalny. Pod względem nieruchomości i zamieszkania Morzysław zdaje się być jedną z mniej atrakcyjnych lokalizacji.
Niesłusz – dzielnica znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie z V osiedlem oraz osiedlem Va od strony wschodniej oraz od południa i zachodu z osiedlami Zatorze i Legionów, które stanowią część Czarkowa. Natomiast na północ od Niesłusza znajduje się dzielnica Maliniec. Niesłusz obejmuje swym zasięgiem osiedle Marantów, które zostało przyłączone do Konina w 1968 roku. Dostępna tam zabudowa pochodzi zatem głównie z lat 70 ubiegłego wieku. Głównym zakładem w obrębie Marantowa jest znany w regionie zakład FUGO, który powstał w celu dostarczania sprzętu, części oraz serwisu dla lokalnego przemysłu odkrywkowego. Główne ulice wchodzące w skład Niesłusza to odcinek ulicy Przemysłowej, ul. Jeziorna, Matejki, Chełmońskiego, Malczewskiego, Wyspiańskiego czy też Boznańskiej. Na obszarze dzielnicy przeważa niska zabudowa jednorodzinna czasami dość ciasna, a więc osoby zainteresowane nieco większą przestrzenią powinny upatrywać ofert sprzedaży w innych dzielnicach, choć bardziej luźna zabudowa nie jest w tej dzielnicy zupełna abstrakcją.
Nowy Dwór – dzielnica umiejscowiona w zachodniej części miasta oferująca zabudowę szeregową i jednorodzinną. W obrębie dzielnicy znajdują się tereny spacerowe i rekreacyjne co może stanowić pewien atut, gdyż dzielnica nie jest bardzo oddalona od centralnych regionów miasta, a jednocześnie posiada pewne cechy terenów peryferyjnych. Na terenie dzielnicy znajduje się również Szkoła Podstawowa nr 9.
Pątnów – dzielnica położona w północnej części miasta przyłączona do niego w 1976 roku. Pątnów prezentuje mieszany charakter, gdyż z jednej strony na terenie dzielnicy znajduje się elektrownia będąca symbolem przemysłu, a z drugiej strony znajdują się tutaj różnego rodzaju przystanie, kąpieliska i hotele.
Wymienione dotychczas dzielnice stanowią elementy składowe tak zwanego Nowego Konina, a przecież nie należy zapominać o Starym Koninie, który również swym zasięgiem administracyjnym obejmuje kilka dzielnic, nie wspominając, iż to w Starym Koninie znajduje się rynek i ratusz, a więc władza centralna miasta. Jedną z dzielnic, którą należy tutaj wymienić są Przydziałki – dzielnica znajdująca się w południowej części miasta obejmująca kilka osiedli mieszkaniowych takich jak Osiedle Przydziałki będące ulicówką w zabudowie jednorodzinnej, Osiedle Dmowskiego również oparte głównie na zabudowie jednorodzinnej, w pobliżu której znajduje się Park Miejski i Park im. Fryderyka Chopina, Osiedle gen. Władysława Sikorskiego, które jest osiedlem nowo powstałych bloków wybudowanych już w 21 wieku i które cały czas podlega rozbudowie oraz osiedle Jana Zemełki, które opiera się głównie na niskiej zabudowie jednorodzinnej. Jak zatem można zauważyć, dzielnica Przydziałki jest bogata w zabudowę jednorodzinną, a jednocześnie zabudowa wielorodzinna oparta jest na nowoczesnych rozwiązaniach i technologii budownictwa zatem obszary te mogą obecnie stanowić dość atrakcyjną lokalizację dla osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w Koninie.
Należy również pamiętać o Starówce – kierując się tradycyjnym nazewnictwem, dzielnica ta stanowi klasyczne centrum miasta, w którym znajduje się najwięcej zabytków. Jest tutaj również rynek oraz tereny rekreacyjne nad brzegiem Warty (Bulwary). W ścisłym centrum dominuje stara zabudowa szeregowa (kamienice), która w dalszej części wymieszana jest z niską zabudową wolnostojącą. W ostatnich latach, ta część Konina przeszła urbanistyczną metamorfozę, gdyż na przykład w miejscu dawnego przystanku autobusowego (PKS) powstało nowoczesne osiedle mieszkaniowe MTBS. Wpłynęło to również znacząco na ogólny krajobraz miasta. To właśnie na terenach tej części Konina powstały wciąż rozbudowujące się nowoczesne osiedla w zabudowie wielorodzinnej, tj. Osiedle Diamentowe czy Jaspisowe. Dostępne w nich mieszkania mogą stanowić atrakcyjna ofertę dla zainteresowanych nieruchomościami w Koninie, gdyż z jednej strony kupujący mogą cieszyć się z dobrodziejstw nowoczesnego budownictwa, a z drugiej korzystają z lokalizacji praktycznie w ścisłym centrum miasta co oznacza, że mają dostęp do bazy handlowej, usługowej czy administracyjnej (sklepy, restauracje, urzędy, banki, szpital., szkoły, itd.). Należy również odnotować osiedle Wilków znajdujące się w południowo-wschodniej części miasta. Osiedle liczy już kilka tysięcy mieszkańców i wciąż się rozbudowuje. Dostępne tutaj nieruchomości to mieszanka starego i nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Dzielnica stanowi spokojną i cichą okolice, a jednocześnie zapewnia dobra komunikację z innymi dzielnicami miasta. Ostatnią dzielnicą w starej części Konina, którą należy wspomnieć jest Osada zlokalizowana w południowo-wschodniej części miasta. Charakteryzuje się ona wiejskim krajobrazem co znaczy, że nowoczesne budownictwo jednorodzinne przeplata się tutaj ze starą zabudową gospodarstw i domów. Na terenie osady znajduje się również Stadion Miejski w Koninie. Dzielnica otoczona jest nadwarciańskimi łąkami co dodaje malowniczego charakteru, lecz powoduje również, że jest ona nieco odizolowana od reszty miasta.
Oczywiście dzielnice i osiedla Konina to temat bardzo szeroki i złożony co powoduje, że nie da się go wyczerpać w ramach jednego artykułu. Jednakże, próba szybkiego przeglądu podstawowych dzielnic i osiedli pozwala uświadomić osobom mniej zorientowanym, że pod względem nieruchomości, Konin to jednak nie tylko bloki z lat 70 czy 80, lecz miasto to ma do zaoferowania znacznie więcej w postaci nowoczesnej zabudowy wielorodzinnej czy szeregowej, nowoczesnych domów jednorodzinnych, a także gruntów w atrakcyjnej lokalizacji. Ponadto, zainteresowani osiedleniem się w Koninie nie muszą decydować się wyłącznie na tereny przynależące do miasta, gdyż w okolicy jest również wiele miejscowości, które również posiadają swoje atuty, a oferty sprzedaży atrakcyjnych domów czy działek w ich obrębie dostępne są niemal nieustannie. Mowa tu o takich miejscowościach jak Posada, Wola Łaszczowa czy Wieruszew od zachodu, Stare Miasto lub Żychlin od południa, Brzeźno, Wola Podłężna czy Rudzica od Wschodu oraz Mikorzyn czy Ślesin od Północy. Z pewnością jest zatem w czym wybierać, a więc Konin wraz z okolicznymi terenami może sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających osób poszukujących odpowiedniej dla siebie nieruchomości.
Wróć do strony głównej
Wróć do aktualności