Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie?
W jednym z naszych artykułów poruszaliśmy już zagadnienie dotyczące zakupu mieszkania. Skupiliśmy się wówczas na podstawowych kwestiach związanych z funkcjonalnością mieszkania. Wzięliśmy zatem pod uwagę takie aspekty jak metraż, rozkład, lokalizacja, standard wykończenia czy sposób finansowania. Oczywiście każdy z tych aspektów jest ważny, lecz charakterystyka rynku nieruchomości oraz zasady współżycia społecznego są o wiele bardziej skomplikowane. Omówione wówczas kwestie wychodzą na pierwszy plan kiedy już ustalimy czy też upewnimy się, że zakup danej nieruchomości nie okaże się źródłem problemów, których z racji niewiedzy i zbytniego zaufania do innych możemy boleśnie doświadczyć. Zatem tym razem, skupimy się na innych aspektach, które mogą wyniknąć podczas zakupu nieruchomości.
Koszty użytkowania
Zakładając, że przemyśleliśmy już metraż, wybraliśmy lokalizację i standard wykończenia rozpoczynamy przegląd konkretnych ofert i wybieramy się na oględziny nieruchomości. Z reguły, niewiele osób kupuje mieszkanie na chwilę, a więc trzeba założyć, że wprowadzenie się i zostanie w niej na dłużej będzie pociągało za sobą konkretne comiesięczne wydatki. Ma to szczególne znaczenie jeśli zakupiliśmy mieszkanie na kredyt, gdyż comiesięczna rata na pewno będzie stanowiła istotne obciążenie domowego budżetu. W tej sytuacji, wszystkie inne stałe koszty mają niebagatelne znaczenie. Należy więc dokładnie zapoznać się z wysokością wszystkich opłat związanych z codzienną eksploatacją nieruchomości w tym opłaty za energię elektryczną, ciepłą wodę, ogrzewanie, wywóz odpadów, internet, telewizję kablową czy też fundusz remontowy i inne. W tym przypadku, należy zwrócić uwagę na liczbę mieszkańców, gdyż senior mieszkający samotnie z pewnością będzie miał zupełnie inne zaliczki na ciepłą wodę czy inne zużycie energii elektrycznej niż małżeństwo z jednym czy dwojgiem dzieci. Istotna może być również pora roku w jakiej dochodzi do zakupu nieruchomości. Należy wziąć pod uwagę ogół, a więc przyjąć, że wysokość poszczególnych rachunków może się zmieniać w ciągu roku.
Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest również skonsultować wysokość wydatków z innymi mieszkańcami tego samego bloku lub znajomymi na tym samym osiedlu, których mieszkanie podlega pod tę samą wspólnotę mieszkaniową. Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę ewentualne różnice w liczbie lokatorów. Daje to jednak pewien pogląd na przyszłe wydatki związane z utrzymaniem się na co dzień. Bez dokonania takich kalkulacji może się okazać, że po pewnym czasie nie podołamy finansowo co wiąże się z koniecznością sprzedaży mieszkania czy tez zamiany na mniejsze, a to znów koszty, przeprowadzka i inne niedogodności.
Kwestie prawne i dokumenty
W przypadku mieszkań mowa tu o budynkach wielorodzinny, czyli blokach. Ich forma i charakter architektoniczny cały czas się zmieniają, co przekłada się na wyższy komfort korzystania z nieruchomości na co dzień. Jednak znaczenie kwestii prawnych pozostaje niezmienne. Kiedy znajdziemy mieszkanie, którego podstawowe parametry czy tez lokalizacja nam odpowiadają należy zweryfikować czy jest ustanowiona osobna księga wieczysta dla lokalu. Jest to bowiem najbezpieczniejsza opcja, gdyż w księdze wieczystej znajdziemy informacje dotyczące samego mieszkania. Możemy więc dowiedzieć się czy dla nieruchomości nie ustanowione są wierzytelności na rzecz innych osób jak na przykład dożywocie. Może się bowiem okazać, że właściciel sprzedaje mieszkanie, lecz wcześniej zostało ustanowione dożywocie dla jego rodziców, którzy wciąż żyją. Z księgi wieczystej dowiemy się również czy mieszkanie jest obciążone hipoteką. Oczywiście nie jest to przeszkodą w nabyciu takiej nieruchomości, lecz należy zmobilizować zbywcę nieruchomości do uzyskania zaświadczenia od banku, że ten zgadza się na wcześniejszą spłatę kredytu i wykreślenie hipoteki.
W przypadku mieszkania, które nie stanowi odrębnej własności i nie posiada księgi wieczystej sam zakup nieruchomości jest nieco utrudniony. Na przykład, zakup takiej nieruchomości na kredyt może okazać się niemożliwy, gdyż nie można dokonać wpisu odnośnie hipoteki do księgi. Nie będziemy mieli również łatwego wglądu do innych informacji, które standardowo w księdze są ujęte. Warto więc wybierać nieruchomości, dla których jest prowadzona księga wieczysta.
Problemy i wady prawne związane z zakupem mieszkania
Bywa, że dane mieszkanie tak przypadnie kupującemu do gustu względem wykończenia, lokalizacji, usytuowania czy też ceny, że jest on w stanie zapomnieć o innych, niewidocznych i mniej oczywistych sprawach. To właśnie one jednak mogą spowodować, że pierwotny entuzjazm przeistoczy się w rozpacz i ciągłą irytację. Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu przedstawiamy kilka podstawowych problemów i wad prawnych nieruchomości wraz z informacją co można zrobić, aby ich uniknąć lub zniwelować ich wpływ.
Stan formalno-prawny
Mieszkanie może mieć więcej niż jednego właściciela lub też nie wiadomo komu ostatecznie przysługuje prawo do lokalu z uwagi na brak lub niekompletne postepowanie spadkowe.
Rozwiązanie – należy dokładnie zapoznać się z treścią aktu notarialnego i wszystkich postanowień sądowych dotyczących nieruchomości jak i z treścią księgi wieczystej. Jeśli nie wiemy jak odczytywać te dokumenty i jak interpretować konkretne postanowienia można skorzystać z pomocy radcy prawnego lub wykwalifikowanego pośrednika nieruchomości.
Wady techniczne
Mogą one dotyczyć instalacji wodnej lub elektroenergetycznej czy też wentylacji, co może być przyczyną pleśni lub nieprzyjemnych zapachów. W przypadku problemów z prądem mogą wystąpić trudności z korzystaniem z nieruchomości lub też może to stanowić ryzyko pożaru, w zależności od skali problemu.
Rozwiązanie – dobrze jest dokonać oględzin nieruchomości wraz z ekspertem budowlanym czy też osobą, która po prostu posiada odpowiednia wiedzę i praktykę w tej dziedzinie. Jest ona w stanie stwierdzić czy za fasadą pięknych tapet czy płytek nie kryją się problemy, które prędzej czy później dadzą o sobie znać.
Długi
Dotyczy to głównie hipoteki lub zadłużenia mieszkania we wspólnocie. Nie oznacza to, że od razu wszystkie zobowiązania przejmie nabywca nieruchomości, lecz trzeba być świadomym tych zagadnień.
Rozwiązanie – aby nie dowiedzieć się o tym zbyt późno należy uzyskać zaświadczenie od zarządcy nieruchomości (nie starsze niż 30 dni) o niezaleganiu z opłatami przez obecnego właściciela. Jednocześnie wgląd w księgę wieczystą rozwiązuje kwestie ewentualnej hipoteki.
Lokatorzy
Ten aspekt należy rozpatrywać dwojako. Z jednej strony chodzi o lokatorów w mieszkaniu, które zamierzamy kupić. Mogą w nim bowiem być zameldowane osoby, których nie widzieliśmy na oczy, a właściciel nieruchomości o nich nie wspomniał. Bywa, że właściciel sam nie jest świadomy tego czy ktoś oprócz niego jest zameldowany w jego mieszkaniu. Sam fakt meldunkowy nie daje co prawna danej osobie prawa do lokalu, lecz nowy nabywca może mieć pewne problemy z późniejszym wymeldowaniem takich niechcianych lokatorów. Druga sprawa to inni mieszkańcy tego samego bloku, czy konkretniej, tej samej klatki. Przychodząc na chwilę na oględziny mieszkania możemy trafiać na porę dnia, w której inni mieszkańcy bloku są poza domem. Możemy wówczas odnieść wrażenie, że jest to cicha i spokojna okolica, a rzeczywistość może być zgoła inna.
Rozwiązanie – aby rozwiązać pierwszą kwestię należy uzyskać zaświadczenie o stanie meldunkowym w mieszkaniu. Mamy wówczas pewność, że w mieszkaniu, które chcemy zakupić nikt nie jest zameldowany. Rozwiązanie drugiej kwestii jest nieco bardziej skomplikowane i nie zawsze w ogóle da się to zrobić efektywnie. Należy jednak pokręcić się trochę po okolicy w różnych porach dnia i w różne dni tygodnia. Jeśli w tej samej klatce są uciążliwi lokatorzy, którzy na co dzień dają się innym we znaki to jest szansa, że również trafimy na moment kłótni czy też głośnej imprezy.
Dodatkowe koszty
Wiąże się to po części z wadami technicznymi czy prawnymi nieruchomości. Może się więc okazać po zakupie, że konieczny jest jednak remont danego pomieszczenia czy wymiana instalacji.
Rozwiązanie – dobrym zwyczajem jest ustalenie ze sprzedającym, które elementy wymagają remontu tak, aby po wprowadzeniu się mieszkanie służyło nam lata bez konieczności ciągłego inwestowania.
Działania wspólnoty mieszkaniowej
Należy pamiętać, że zakupując mieszkanie w budynku wielorodzinnym nie kupujemy jedynie samego mieszkania. Stajemy się również współwłaścicielami części wspólnych takich jak klatka schodowa, strych czy po prostu dach, ściany, elewacja itd. O wszystkie te elementy należy starannie dbać w sposób ciągły. Jeśli wspólnota nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków kondycja budynku może na tym ucierpieć, a nowy właściciel będzie musiał ponosić coraz wyższe koszty na fundusz remontowy.
Rozwiązanie – należy zatem dokonać odpowiedniego rozeznania. Wieloletnie zaniedbania w działalności wspólnoty będą wyraźnie dostrzegalne w kondycji elementów wspólnych. Można również przeanalizować kondycję finansową wspólnoty, aby upewnić się, że nie jest zadłużona, gdyż zadłużenie wspólnoty przekłada się bezpośrednio na problemy każdego lokatora w większym stopniu niż zadłużenie samego lokatora względem wspólnoty.
Aspekty techniczne
Problemy natury technicznej mogą wystąpić nawet w przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym. Jednakże, kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy pamiętać, że transakcja dotyczy lokalu już zamieszkałego i to często przez wiele lat. Na pewnym etapie, mieszkanie mogło być również wynajmowane, co oznacza wielu różnych lokatorów, którzy dbają o lokal w różnym stopniu. Zatem oprócz pewnego rodzaju wad konstrukcyjnych czy mniej wytrzymałych materiałów problemy techniczne czy też swego rodzaju słabe punkty mieszkania mogą być wynikiem lat zaniedbań. Aby ograniczyć ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów na nieoczekiwane remonty czy usuwanie awarii należy przed zakupem zwrócić uwagę na kilka spraw takich jak:
- Stan instalacji elektrycznej – obecnym standardem jest stosowanie kabli miedzianych. Jeśli są one aluminiowe oznacza to, że instalacja jest już wysłużona, a do tego może być nieprzystosowana do obecnych obciążeń. Może się okazać, że częste używanie czajnika elektrycznego będzie skutkowało wybijaniem korków. Oprócz samodzielnych oględzin czy też zlecenia ich specjaliście, należy również zapytać o datę ostatniego przeglądu instalacji, lub też wgląd w dokumenty, które taki przegląd poświadczają. Mniej strategiczną, acz również ważną sprawą jest identyfikacja poszczególnych gniazdek i włączników, aby przekonać się czy ich liczba i rozmieszczenie będą odpowiadały naszym potrzebom i nawykom podczas korzystania z nieruchomości. Jeśli nie, wówczas również trzeba wkalkulować pewne koszty na wdrożenie odpowiednich zmian w tym zakresie.
- Stan instalacji gazowej – to oczywiście w przypadku, gdy budynek jest do takowej sieci podłączony. W przypadku takiej sieci, regularne przeglądy i dostosowanie do obowiązujących norm to absolutna konieczność, gdyż zaniedbania na tym polu mogą doprowadzić do katastrofy. Z tego względu, należy również poprosić o wgląd w dokumentację sporządzoną po ostatnim przeglądzie. Czujnik gazu w mieszkaniu może być dodatkowym atutem, lecz jeśli go nie ma powinniśmy czym prędzej się w niego zaopatrzyć po wprowadzeniu się do mieszkania.
- Stan instalacji wod-kan – należy przyjrzeć się miejscom, w których przechodzą rury, a więc czy na suficie nie ma zacieków, a część rur, która jest widoczna w okolicach liczników nie jest pokryta rdzą czy innymi osadami. Dodatkowo, można również sprawdzić jak szybko woda odpływa czy to ze zlewu w kuchni, umywalki czy też sedesu. Słaby odpływ może być powodem lokalnego zapchania, z którym możemy dość łatwo sobie poradzić, lecz może też sugerować poważniejsze problemy z instalacja kanalizacyjną. Można zatem umówić się z właścicielem, że ów problem rozwiąże, a jeśli nie będzie w stanie może to oznaczać, że problem jest poważniejszy, a to powinno wrócić uwagę kupującego.
- Ściany, podłogi, sufity – oczywiście, szukamy tutaj pęknięć, śladów pleśni, zacieków czy innych osadów. Można również zwrócić sprawdzić czy zachowane są odpowiednie kąty czy piony, gdyż ma to później wpływ na umiejscowienie mebli i korzystanie z wnętrza.
- Stan okien i drzwi – w tej kwestii chodzi nie tylko o kwestie estetyczne, lecz również o bezpośrednie oszczędności, gdyż nieszczelne okna i drzwi to wyższe koszty ogrzewania. Wpływa to również na większy poziom hałasu jak i bezpieczeństwo.
- Ogrzewanie i wentylacja – znów podstawową sprawą będzie po prostu stan techniczny, a więc czy nie ma tutaj wycieków w przypadku grzejników czy też jakichś nieszczelności w przypadku wentylacji. Ważniejsze jednak jest to czy w tym zakresie nie dokonano istotnych zmian jak na przykład zmiana kanałów wentylacyjnych czy tez choćby dodanie kolejnego grzejnika. W przypadku problemów z tymi elementami, administracja (która w takich przypadkach jest nieświadoma przeprowadzonych przez właściciela modyfikacji) może nakazać już nowemu właścicielowi przywrócenie mieszkania do stanu pierwotnego. Kupując mieszkanie bez upewnienia się czy z tymi elementami mieszkania jest wszystko w porządku narażamy się na spore koszty jak i nieprzyjemności.
Jak można zauważyć, potencjalnych wad, problemów i pułapek czyhających w mieszkaniu na nowego nabywcę może być całkiem sporo. Począwszy od kwestii prawnych poprzez techniczne, a skończywszy na tych, które mają bezpośredni wpływ na korzystanie z mieszkania każdego dnia. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami, który za nas zweryfikuje stan prawny, a także zwróci uwagę na te wymienione jak i inne kwestie dotyczące stanu technicznego czy funkcjonalności mieszkania. Jeśli jednak postanowimy samodzielnie zająć się tym zadaniem należy skorzystać z pomocy fachowca w zakresie budowy czy remontów lub choćby osoby znajomej mającej wiedze w tym zakresie. Ważne jest, aby sporządzić z wyprzedzeniem listę elementów do sprawdzenia i weryfikacji, aby upewnić się, że każde mieszkanie, które bierzemy pod uwagę zostało sprawdzone w takim samym zakresie. Kolejnym istotnym aspektem jest zadawanie pytań, gdyż to co widać na pierwszy rzut oka to tylko czubek góry lodowej. Prawdziwe źródła problemów mogą być ukryte i to wcale nie dlatego, że właściciel chce je przed nami ukryć. Sam może być nieświadomy pewnych niedociągnięć, lecz jeśli zwrócimy na nie uwagę, będzie w stanie się nimi zająć tak, abyśmy mieli pewność, że nabywany bezpieczną i zweryfikowana nieruchomość.
Jakie są kolejne etapy zakupu mieszkania?
- Etap 1 – decyzja o zakupie i rozpoczęcie poszukiwań. Jeśli na tym etapie zdecydujemy się na zatrudnienie pośrednika to później czekają nas już tylko dwa ostatnie etapy, a więc osobiste oględziny nieruchomości i (jeśli mieszkanie spełnia nasze oczekiwania), umówienie transakcji u notariusza. Jeśli jednak podejmujemy się tego samodzielnie czeka nas przeglądanie ofert w portalach ogólnopolskich czy lokalnych. Dodatkowo, telefony do biur nieruchomości z zapytaniem o konkretny typ nieruchomości, a także bezpośrednie rozmowy ze sprzedającymi. Już na tym wstępnym etapie należy zadawać jak najwięcej pytań, aby szybko wyeliminować oferty, które tylko zajmują nam czas.
- Etap 2 – dokonywanie oględzin wstępnie wyselekcjonowanych nieruchomości. Jeżeli jesteśmy już poważnie zainteresowani danym mieszkaniem należy zweryfikować jego stan prawny (księga wieczysta, akt notarialny). Oczywiście jednocześnie weryfikujemy stan techniczny. O tym co sprawdzać i jak to zrobić wspomnieliśmy powyżej.
- Etap 3 – negocjacje ceny i warunków transakcji. Cena ofertowa, a cena transakcyjna to dwie różne kwestie w obrocie nieruchomościami. Ostateczną cenę transakcyjną należy zatem ustalić po zweryfikowaniu mieszkania. Może się okazać, że sprzedający sam nie był świadomy pewnych niedociągnięć, których usunięcie generuje koszty, a więc w tym przypadku, będzie musiał je usunąć, lub uwzględnić obniżkę ceny na poczet ich usunięcia przez nabywcę. Ważne są również inne kwestie takie jak termin w jakim mieszkanie będzie udostępnione czy różnego rodzaju sprawy organizacyjne.
- Etap 4 – umowa przedwstępna – jest to etap opcjonalny szczególnie jeśli kupujący ubiega się o kredyt na zakup nieruchomości. W ten sposób zabezpiecza on swoje interesy wpłacając zaliczkę.
- Etap 5 – transakcja kupna-sprzedaży u notariusza. Umówienie terminu po dostarczeniu do notariusza wszystkich dokumentów. To należy jednak do sprzedającego lub pośrednika, który działa na rzecz kupującego. Notariusz odczytuje akt w obecności obu stron i upewnia się, że wszystkie personalia czy inne kluczowe informacje są poprawne. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas transakcji kupujący może wnieść środki do depozytu notariusza. Po upewnieniu się, że mieszkanie zostało przekazane w takim stanie w jakim kupujący zastał je ostatnim razem notariusz przekazuje środki sprzedającemu.
- Etap 6 – odbiór mieszkania. Zazwyczaj dokonuje się tego poprzez sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym zapisuje się stan liczników czy opisuje ogólną kondycję mieszkania i znajdującego się w nim wyposażenia.
Koszty związane z zakupem mieszkania
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym najczęściej zwracamy uwagę na cenę samej nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że o ile jest to główny wydatek, to nie jedyny. Koszt całkowity może wynikać z kilku czynników takich jak:
Cena – tak, cenę należy wymienić na pierwszym miejscu. Ważne, aby odpowiednio ją negocjować w oparciu o dokładny audyt nieruchomości. Im więcej niedociągnięć i problemów znajdziemy tym większe szanse na osiągnięcie korzystniejszej ceny transakcyjnej.
Opłaty u notariusza – chodzi tutaj o koszt samych usług notariusza, których wysokość zależy od ustanowionej taksy notarialnej. Całkowity koszt może wahać się od 1% do 3% wartości nieruchomości.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – ustanowiony na poziomie 2% wartości nieruchomości. Należy tutaj wspomnieć, iż osoby kupujący swoje pierwsze mieszkanie są z niego zwolnione.
Kredyt i jego obsługa – chodzi tutaj głównie o odsetki jak i prowizję dla banku, a także koszty ubezpieczenia kredytu.
Przeprowadzka – to bardzo istotny element, którego koszty trudne są do przewidzenia. Wszystko zależy jak w ogóle podejdziemy do tego zagadnienia. Przeprowadzka na własną rękę przy pomocy rodziny i znajomych to zdecydowanie najtańsza opcja, lecz wymagająca własnego zaangażowania. To może oznaczać bezpłatne urlopy w pracy czy też wcześniejsze wyjścia z pracy, które mogą odbić się negatywnie na relacjach z przełożonymi. Można w ten sposób wiele stracić. Alternatywną opcją jest skorzystanie z pomocy odpowiedniej firmy. Zajmują się one głownie przewiezieniem wszystkich rzeczy pod nowy adres i ich rozładowaniem na miejscu. Wciąż jednak trzeba poświęcić sporo czasu na odpowiednio umiejscowienie każdej rzeczy w zakupionym mieszkaniu. W tej sytuacji częściowo inwestujemy własny czas, a częściowo finanse. Jeszcze inną opcją jest skorzystanie z pomocy firm oferujących tak zwane kompleksowe przeprowadzki. Nawiasem wspomnimy, iż takie właśnie usługi mamy w swojej ofercie. Więcej o tym tutaj. Ta opcja generuje najwięcej kosztów, ale całkowicie oszczędza czas i energię osoby nabywającej mieszkanie. Usługa taka polega na spakowaniu wszystkich rzeczy pod starym adresem, przewiezienie pod nowy adres tylko tych rzeczy, które przydadzą się i będą miały swoje miejsce w nowym mieszkaniu oraz odpowiednie zaaranżowanie wszystkich rzeczy w nowym lokalu. Nabywca nieruchomości nie zawraca sobie głowy zupełnie niczym, po prostu wraca pewnego dnia do w pełni zaaranżowanego mieszkania, gdzie wszystko jest estetycznie ułożone, a całe wnętrze bezpieczne i ergonomiczne. Choć koszt takiej usługi może stanowić dość spore obciążenie budżetu, szczególnie jeśli jesteśmy świeżo po wydatku związanym z zakupem nieruchomości to jest to również jedna z możliwych opcji szczególnie dla tych, którzy bardziej niż finanse cenią sobie swój czas, spokój mentalny czy komfort.
Jak widać, zakup mieszkania wymaga sporego wysiłku intelektualnego. Okazuje się bowiem, że jeśli zagłębić się w tę sprawę to oprócz konkretnej lokalizacji, metrażu, rozkładu, ceny, czy ogólnej funkcjonalności dochodzi tutaj cały szereg aspektów prawnych, technicznych i organizacyjnych, a także dodatkowe koszty. Wielu z tych elementów kupujący z reguły nie biorą pod uwagę, co oczywiście może działać bezpośrednio na ich szkodę. Wymienione w artykule sprawy można oczywiście oddać w ręce profesjonalnego biura nieruchomości. Jednak dla tych, którzy lubią mieć bezpośrednią kontrolę nad wszystkim polecamy dokładnie zapoznać się z treścią tego artykułu. Pomoże im to zminimalizować ryzyko i uniknąć wielu problemów związanych z zakupem mieszkania. Zdarzają się oczywiście przypadki, w których znajomy czy ktoś z rodziny kupuje mieszkanie nie wiedząc o tych wszystkich kwestiach i nie stosując się do nich. Kupił, mieszka i jest zadowolony, więc o co tyle hałasu? Po pierwsze bywa, że po zakupie mieszkania nowi właściciele nie chwalą się tym, że nagle oto wykryli kilka niedociągnięć i tak naprawdę są co najmniej średnio zadowoleni. Po drugie, bywa, że takie osoby po prostu maja szczęście i trafiają na nieruchomości wolne od wad technicznych czy prawnych oraz na uczciwych sprzedających. W jeszcze innym przypadku, nowy nabywca może przyjąć, że wynikłe po czasie usterki są po prostu czymś naturalnym. W końcu, kupił on nieruchomość na rynku wtórnym, która ma już swoją historię. Jednak koszty i problemy oraz stres z nimi związany są realne, więc dobrze jest upewnić się zawczasu, że nieruchomość którą pragniemy nabyć nie okaże się dla nas udręką. Nie ma co zdawać się na ślepy los więc, albo korzystajmy z usług pośrednika, który o wszystko zadba, albo stosujmy się do wszystkich wymienionych w artykule wskazówek. Szczęściu trzeba dopomóc.
Wszystkim tym, którzy zdecydują się na pomoc pośrednika w załatwieniu wszystkich spraw związanych z zakupem mieszkania czy też domu polecamy usługi naszego licencjonowanego biura. Zajmiemy się tym kompleksowo od poznania Państwa potrzeb, poprzez znalezienie odpowiedniej oferty na rynku i zweryfikowanie wszystkich istotnych kwestii po asystę podczas samej transakcji oraz kompleksową przeprowadzkę. To wszystko może być o wiele prostsze i mniej stresujące. Po więcej informacji dotyczących naszych usług zapraszamy do podstrony premium oraz przeprowadzki i decluttering. Zachęcamy też do bezpośredniego kontaktu.
Przejdź do aktualności.
Wróć do strony głównej.