Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu zależy w dużym stopniu od kilku podstawowych czynników. Jednym z nich jest powód, dla którego poszukujemy mieszkania. Naturalnie celem jego zakupu, lecz rozchodzi się tutaj o to do czego ów mieszkanie będzie nam służyć, a więc czy ma to być stricte zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych czyli, krótko mówiąc, chcemy tam zamieszkać czy też ma to być inwestycja wraz z wynajmem lub po prostu lokata kapitału. W zależności od udzielonej odpowiedzi na tym wczesnym etapie rodzą się kolejne pytania. Jeśli chcemy zamieszkać w nabytej nieruchomości to należy uważnie przeanalizować własne potrzeby zależnie od wieku, zasobów finansowych, stylu życia, stanu cywilnego czy wielu innych kwestii. Jeśli zaś zakładamy, że w mieszkaniu zamieszkają najemcy należy dokładnie sprecyzować ich profil zanim rozpoczniemy poszukiwania mieszkania. Zatem dobrze jest wiedzieć do jakiej grupy docelowej będziemy chcieli dotrzeć z naszą ofertą wynajmu, aby móc nabyć nieruchomość, która będzie mogła spełnić konkretne potrzeby tejże grupy, a to zależy w dużym stopniu choćby od lokalizacji. Można zatem zauważyć, jak istotne jest przemyślenie podstawowych kwestii na jak najwcześniejszym etapie zanim w ogóle zaczniemy rozglądać się za nieruchomością lub zanim przedstawimy pośrednikowi nasze oczekiwania, aby mógł on maksymalnie szybko i sprawnie dostarczyć nam najciekawsze oferty na rynku.
Metraż i liczba pomieszczeń – z pozoru prosty i oczywisty czynnik, ale właśnie niezdecydowanie czy brak sztywno określonych wymagań czy oczekiwań w tej kwestii może powodować szereg problemów. Za dużo pomieszczeń oznacza niepotrzebne wyższe koszty utrzymania mieszkania, więcej czasu i energii poświęconej na utrzymywanie czystości, a w przypadku, gdy kupujemy nieruchomość celem wynajmu może się okazać, że zbyt duże mieszkanie cieszy się mniejszym zainteresowaniem, co powoduje trudności ze znalezieniem najemcy, a to z kolei oznacza niepotrzebne koszty. Jak widać, błąd w tej jednej kwestii, lub też brak konkretnych wymagań może pociągać za sobą szereg niepotrzebnych problemów lub kosztów. Jeśli zatem kupujemy mieszkanie na własny użytek należy dobrze przemyśleć sposób w jaki będziemy z niego korzystać, czy grono domowników w najbliższym czasie będzie się powiększać czy wręcz przeciwnie. W obliczu mniej lub bardziej regularnych odwiedzin rodziny (często przyjeżdżającej z daleka) należy rozważyć dodatkowe pomieszczenia, z których co prawda nie korzystamy na co dzień, ale które okazują się niezwykle przydatne w takich sytuacjach. Dodatkowo, dla osób, które mają możliwość pracy zdalnej istotne może być pomieszczenie, które w takich sytuacjach może pełnić rolę biura. Pozwala to na odpowiednie odseparowanie życia zawodowego z prywatnym nawet jeśli całe mieszkanie nie jest bardzo duże.
Rozkład – każdy korzysta z mieszkania w inny sposób, a dodatkowo wiele zależy od wieku, indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń domowników. Rozkład wiąże się również z metrażem oraz liczbą pomieszczeń, których potrzebujemy. Jeśli każdy potrzebuje prywatności naszym celem będzie mieszkanie rozkładowe. Z kolei otwarta kuchnia z częścią jadalnianą i salonem będzie celem tych, którzy lubią przyjmować gości lub też cenią sobie spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Te kwestie również należy wziąć pod uwagę jeśli pozyskujemy mieszkanie celem najmy, gdyż rozkład mieszkanie również będzie determinował grupę docelową, do której będziemy kierowali ogłoszenie.
Budżet i sposoby finansowania - bez finansów oczywiście nie ma sensu rozważać żadnych innych aspektów, gdyż w takiej sytuacji nie ma szans na zrealizowanie transakcji. Jest to zatem kluczowy aspekt, który należy przemyśleć, a dostępnych wariantów jest kilka. Wybór odpowiedniego zależy na przykład od powodu, dla którego chcemy kupić mieszkanie. Jeśli jest to stricte inwestycja wówczas warto skorzystać z mechanizmów kredytowych, aby nie zamrażać własnych wolnych środków na dłuższy czas. Kredytowanie jest również naturalną ścieżką dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Dla nich, w ostatnim czasie, inicjowane są różnego rodzaju programy rządowe, które w znaczny sposób ułatwiają zakup własnego lokum. Wiele może również zależeć od wieku osoby dokonującej zakupu, gdyż wraz z wiekiem mechanizmy kredytowania nieruchomości mogą być coraz mniej dostępne, lub też coraz mniej opłacalne. Poza samym finansowaniem należy oczywiście ustalić sam budżet, gdyż to właśnie zasobność portfela w dużym stopniu determinuje, które oferty są w zasięgu kupującego.
Lokalizacja i dostępna infrastruktura – nie ma oczywiście znów prostego klucza, żeby stwierdzić, iż mieszkanie w danej okolicy będzie zawsze lepsze niż w innej. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i celu zakupowego. Jeśli zatem mieszkanie kupuje młode małżeństwo z planami powiększenia rodziny w najbliższej przyszłości, lub para już posiadająca dzieci istotnymi aspektami będzie to czy w pobliżu znajduje się żłobek, przedszkole, plac zabaw, szkoła, a także przystanki autobusowe czy przychodnia. Poza tym, okolica powinna być bezpieczna najlepiej bez sklepów całodobowych, pubów czy dyskotek. Koncentracja różnych przybytków i instytucji w danej dzielnicy ma bardzo istotny wpływ na organizację życia na co dzień, co pozwala zaoszczędzić czas. W przypadku zakupu nieruchomości jako inwestycję, a więc pod wynajem należy od razu sprecyzować swoją grupę docelową, aby wybierając mieszkanie myśleć nie o własnych potrzebach i upodobaniach, lecz o tym czego mogą potrzebować przyszli najemcy. Zatem zamiast przedszkoli czy żłobków w sąsiedztwie bardziej istotne mogą się okazać ścieżki rowerowe, tereny rekreacyjne, ewentualnie urzędy czy dobra komunikacja, aby jak najszybciej bez własnego transportu dostać się do centrum. Ważnym aspektem w tej kwestii jest również sąsiedztwo, zatem należy również rozeznać się kto mieszka w bezpośrednim jak i dalszym sąsiedztwie mieszkania, które chcemy nabyć. Nie chodzi tu oczywiście o poznanie personaliów, lecz ustalenie zwyczajów i stylu bycia mieszkańców, aby uniknąć rozczarowań.
Stan i standard wykończenia – obie wymienione kwestie wiążą się również bezpośrednio z budżetem i ceną nieruchomości, a więc ważne jest, aby różne aspekty rozpatrywać w odniesieniu do siebie nawzajem. Często w przypadku zakupu mieszkania jako inwestycję celem staje się mieszkanie do remontu szczególnie jeśli inwestor dysponuje odpowiednią wiedzą, zapleczem i środkami, aby szybko, sprawnie i w odpowiednim budżecie doprowadzić mieszkanie do odpowiedniego standardu. Jeśli z kolei mieszkanie zakupują osoby w średnim wieku lub seniorzy ich celem jest częściej mieszkanie w bardzo dobrym stanie i o wyższym standardzie, które nie wymaga w zasadzie żadnej większej ingerencji, szczególnie jeśli chcą w nim zamieszkać jak najszybciej. Należy zatem odpowiednio skorelować cel i strategię zakupu z dostępnym budżetem co przekłada się na stan i standard wykończenia.
Mimo, że teoretycznie każdy przecież wie czym się interesuje i jakie ma potrzeby to nie zawsze jesteśmy w stanie je dokładnie zidentyfikować i sformułować. W takiej sytuacji, niezależnie czy chcemy zakupić nieruchomość na własne potrzeby czy jako inwestycję, dobrze jest skorzystać z pomocy pośrednika, który w toku odpowiednio prowadzonej rozmowy będzie w stanie przełożyć myśli preferencje klienta w konkretne cechy, którymi powinno się charakteryzować mieszkanie, aby w jak największym stopniu, ów myśli i preferencje odzwierciedlić. Omówione powyżej kwestie również nie wyczerpują zagadnienia, gdyż jest jeszcze wiele innych czynników, które wpływają na decyzję o wyborze danego lokum. Z tego względu, skorzystanie z fachowych usług biura nieruchomości staje się jeszcze wręcz nieodzowne.
Wróć do strony głównej.
Wróć do aktualności.